Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Metastazı

Akciğer metastazı, diğer organlarda oluşan tümörlerin (meme, bağırsak, mide, böbrek, idrar kesesi, kemik, yumuşak doku) akciğere yayılması durumudur. Metastazlar genellikle küçük boyutlu olduklarından belirgin semptomlar yaratmazlar. Ancak, akciğerde bulundukları bölgeye bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi klasik belirtiler ortaya çıkabilir.

Kanserli hastaların akciğer metastazı durumunda multidisipliner bir yaklaşımla incelenmeleri gereklidir. Çünkü bazı durumlarda akciğerdeki metastazların cerrahi olarak temizlenmesi, hastanın yaşam süresini uzatabilir. Özellikle bronş ağacında yerleşen metastazlar, tıkanıklıklara yol açarak solunum zorluğuna neden olabilir. Bu tıkanıklıklar bronkoskopik yollarla giderilerek solunum rahatlatılabilir, bu da hem yaşam kalitesini artırır hem de sağkalımı uzatır.

Metastaz Yapmış Akciğer Kanserinin Ek Semptomları

Akciğer kanseri yayılırsa veya metastaz yaparsa, etkilenen yeni bölgede ek semptomlar meydana gelebilir. Şişmiş veya büyümüş lenf bezleri yaygındır ve erken dönemde ortaya çıkabilir. Kanser beyne doğru yayılırsa, hasta baş ağrısı, baş dönmesi veya nöbetler yaşayabilir. Bununla birlikte, karaciğer büyüyebilir ve sarılığa yol açabilir; kemikler ise ağrılı ve kırılgan hale gelebilir. Kanserin böbrek üstü bezlerini etkileyerek hormon seviyelerinde değişikliklere neden olması da mümkündür.
  • Ateş, halsizlik, genel güçsüzlük
  • Eklemlerde veya kemiklerde ağrı
  • Beyin fonksiyonu ve hafıza sorunları
  • Boyun veya yüzde şişlik ve kanama veya pıhtılaşmalar

Akciğer Metastazı Tedavisi

Akciğer metastazının tedavisi, metastaza neden olan tümörün tam veya kısmi olarak iyileşmesi için değişiklik gösterir. Çoğu hastada metastaz ameliyatının uygulanması mümkün olmadığından, genelde kemoterapi kullanılır. Bazen radyoterapi de gerekli olabilir.

Metastaz Operasyonu Neden Gerekli?

Akciğer metastazlarının tedavisinde cerrahi, öncelikli bir seçenek olmalıdır. Bunun nedeni, metastatik kitlelerin tamamen çıkarılmasının genellikle sadece cerrahi müdahale ile mümkün olmasıdır. Operasyon kararı, onkoloji uzmanlarıyla göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları tarafından birlikte verilmelidir.

Akciğer Metastazı Durumunda Hangi Hastalara Operasyon Uygulanır?

Metastaz yapan kanserin tam anlamıyla iyileştirilmesi gereklidir (operasyon, ilaç veya radyoterapi ile). Rehabilitasyonu yapan doktor, ana kanserin bedende yayılmadığını belirtmelidir.
  • Vücudun akciğer haricinde başka bir yerinde metastaz bulunmamalıdır.
  • Hastanın solunum fonksiyonları operasyon için yeterli seviyede olmalıdır.
Akciğerdeki metastazların çıkarılması sağlıklı bir yaşam için yeterlidir, akciğer dokusu kalıyor olmalıdır. Ayrıca, tümörün türü, ilk kanser ile metastaz oluşumu arasındaki geçen zamanın uzunluğu veya kısalığı ve hastanın genel durumu gibi parametreler de operasyon kararını etkileyen önemli faktörlerdir.

Akciğer Metastazı Operasyon Yöntemleri
  • Sadece metastatik kitlenin çıkarılması
  • Segmentin çıkarılması
  • Bulunduğu lobun çıkarılması veya akciğerin tamamının çıkarılması (çok nadir) olabilir.
Akciğer metastazlarının çıkarılmasında genellikle açık cerrahi yöntem tercih edilir. Kapalı operasyon (endoskopik operasyon veya VATS) ile küçük metastazların görülmesi zor olabilir. Bu nedenle, metastaz ameliyatlarında açık yöntem daha sık kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yapar mı?

Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yapar mı?

Akciğer Koah Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Koah Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi