Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
09 Temmuz 2024

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları:

Akciğer, vücut için hayati önem taşıyan bir organdır. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyaç duyar. Akciğer, vücuda oksijen sağlayan en değerli organdır ve bir çift halinde göğüs kafesini doldurur.

Akciğer, süngerimsi bir yapıya sahiptir ve bu özelliği sayesinde nefes alıp verirken oksijenin dokulara dolmasını, karbondioksitin ise dışarı atılmasını sağlar. Nefes alma esnasında ağız ve burundan giren hava nefes borusundan geçerek bronşlara ve oradan da akciğerlere ulaşır. Akciğerlere ulaşan oksijen, damarların yardımıyla vücudun tüm organlarına taşınır. Akciğerde meydana gelen bozukluklar, bu önemli süreci engelleyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Akciğerde oluşan tahribatlar ve rahatsızlıklar, akciğerin görevini yerine getirmesini engeller. Akciğer çevresindeki organlarda oluşan rahatsızlıklar, önce kendi görevlerini yapamaz hale gelir ve ardından çevredeki diğer organları etkiler. Bu rahatsızlıklar erken teşhis ile tedavi edilebilir; fakat en hayati tehlikesi olan akciğer kanseridir.

Bazı alışkanlıklar ve dış etkenler, akciğer kanserine yakalanma riskini artırır. Akciğerde veya çevresinde oluşan etkenler tümöre dönüşerek akciğer kanserine neden olabilir. Tümörler, akciğerin kan dolaşımı yoluyla organlara ve dokulara oksijen göndermesini engeller.

Akciğerdeki tümör eğer bir yerde kalır ve yayılmazsa, buna iyi huylu tümör denir. Ancak, lenf sistemi yoluyla diğer organlara yayılırsa, kötü huylu kanser olarak adlandırılır. Akciğerde oluşan bir tümörün akciğer çevresindeki organlara yayılmasına ise metastaz denir. Metastaz yapmış bir kanser, çok ciddi ve tedavisi zor olan bir durumdur.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları:

  • Sigara kullanımı, akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden biridir ve akciğer kanserinin %87'si sigara tüketimine bağlıdır. Bu nedenle, sigara kullananlar öncelikle sigarayı bırakmalı ve sigara içilen alanlardan uzak durmalıdır.
  • Puro ve pipo kullananlar da akciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bu nedenle, puro ve pipo kullanmayı bırakmak önemlidir.
  • Beslenmenin hastalıklar üzerindeki etkisi büyüktür. Akciğer kanserine yakalanmamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeli, yağ oranı düşük gıdalar tüketilmeli, meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet yapılmalıdır. C vitamini, E vitamini, karotenler ve folik asit yönünden zengin yiyecekler tercih edilmeli ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Alkol, sigara ile birlikte tüketildiğinde kanser riskini artırır.
  • Vücut için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri içeren balık ve balık yağı tüketilmelidir.
  • Günlük yaşam tarzı monotonluktan çıkarılmalı ve düzenli spor yapılmalıdır. Stresli ortamlardan uzak durmak, günlük yaşama egzersiz eklemek ve düzenli beslenmek, kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Çalışma alanlarında kansere yakalanma riski yüksek olanlar, özellikle asbest işçileri, zararlı maddeler ve gazlardan korunmak için koruyucu maskeler kullanmalıdır.
  • Enfeksiyonlar akciğer kanserine neden olabilir. Özellikle Hepatit B virüsü akciğer kanserine yol açabilir. Hepatit B hastalarından uzak durmak ve aşı yaptırmak, kansere yakalanma riskini azaltabilir.
  • Sağlıklı bir yaşam için tüm besinleri ve vitaminleri düzenli bir şekilde almak önemlidir. Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, dengeli ve düzgün beslenmek, kirli havadan ve sigara kullanımından uzak durmaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Abdünnur

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Akciğer kanserinden korunmak için sigarayı bırakmanın ne kadar önemli olduğunu biliyordum, ama alkol tüketiminin de kanser riskini arttırdığını bilmiyordum. Alkol ve sigaranın birlikte kullanımı kanser riskini nasıl etkiliyor?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri