Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Akciğerlerde Pıhtı

Akciğerlerde pıhtı, akciğerde bulunan bir veya birkaç atardamarın tıkanması sonucu meydana gelir. Bu durum genellikle bacaklardaki veya nadiren vücudun diğer bölgelerindeki damarlar üzerinden akciğere taşınan kanın pıhtılaşması sonucu ortaya çıkar. Pıhtılar, her insanda görülebilir ancak en çok hareketsiz kalan, kanser hastaları ve cerrahi operasyon geçiren kişilerde daha yaygındır. Akciğer pıhtılarında ölüm riski vardır, fakat doğru zamanda ve doğru tedavi yöntemi ile bu risk en aza indirilebilir. Bacaklarda oluşan kan pıhtılarına karşı önlem almak, akciğerde meydana gelen pıhtılaşma riskini azaltır.

Akciğerlerde Pıhtı Belirtileri Nelerdir?

Akciğerlerde pıhtıya neden olan faktörü anlamak için, maruz kalınan durumun süresi, pıhtının miktarı ve genel sağlık durumunuza bakılır. Pıhtının oluşumu, herhangi bir akciğer veya kalp rahatsızlığına göre değişiklik gösterebilir. Genel belirtiler arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürük bulunur.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı genellikle aniden ortaya çıkar ve hastalığın ilerleme derecesine bağlı olarak kötüleşir.

Göğüs Ağrısı

Bu durumda meydana gelen göğüs ağrısı, hastaya kalp krizi geçiriyormuş hissi verir. Ağrı, derin nefes alırken, öksürürken, yemek yerken veya eğilirken daha da artar.

Öksürük

Akciğer pıhtısının oluştuğu dönemde öksürükler kanlı balgam şeklinde olabilir. Akciğer pıhtısı sonucunda bacak ağrısı ve şişmesi durumu gözlemlenebilir. Ayrıca nemli, soğuk ve renksiz cilt durumu, aşırı terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları ve bayılma hissi de olabilir. Akciğer pıhtısı hayati tehlike arz edebilir. Nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı öksürük durumu yaşıyorsanız acilen bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Akciğerlerde Pıhtıya Neden Olan Etkenler

Akciğerlerde pıhtı, akciğer atardamarlarında kan birikmesi sonucu meydana gelir ve bu duruma neden olan birçok etken vardır. Genellikle bacak toplar damarlarından kaynaklanır. Bazen nadiren de olsa vücudun farklı yerlerinde meydana gelen sorunlardan da kaynaklanabilir. Kırılmış kemiklerin içerisindeki yağlar, vücudun herhangi bir yerindeki tümör veya hava kabarcıkları bu duruma neden olabilen diğer faktörler arasındadır. Akciğerde tek bir pıhtı meydana gelmesi durumu nadirdir. Genellikle birden fazla pıhtılar oluşur. Bu pıhtılaşmalar sonucu akciğer kansız kalabilir. Bu durum akciğer dokularının ölmesine neden olabilir ve vücudun diğer bölümlerinin oksijensiz kalmasına yol açar. Akciğer pıhtılaşması her insanda görülebilir, fakat bazı insanlar belirli nedenlerden dolayı risk grubunda olabilir. Kan pıhtılaşması, bacaklarda uzun süre hareketsizlikler sonucunda da meydana gelebilir. Ameliyat sonrası, bacak kırılması sonucu veya buna benzer durumlarda akciğerde pıhtı oluşabilir. Uzun süre hareketsiz kalan bacaklar veya ayaklar da akciğerde pıhtılaşmaya neden olabilir. Sigara kullanan kişilerde akciğer pıhtılaşması görülebilir. Ayrıca fazla kilolu insanlarda ve hamilelik döneminde de akciğerde pıhtı oluşumu gözlemlenebilir.

Akciğerlerde Pıhtı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğerlerde pıhtı tedavisinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların etkisi hemen değil, birkaç gün içinde görülür. Hayati tehlike taşıyan durumlarda pıhtı eritici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ani ve şiddetli kanamalara neden olabildiği için sadece acil durumlarda kullanılırlar. Akciğerlerde pıhtı tedavisinde son çare olarak ameliyat yöntemi uygulanır. Akciğerde çok büyük bir pıhtı meydana gelmişse, doktorlar bu pıhtıyı ameliyatla alırlar. Bazen de toplardamara filtre takarak pıhtının tedavi edilmesi sağlanır.

Ek Bilgiler ve Önlemler

Akciğerlerde pıhtı riskini azaltmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Düzenli egzersiz yaparak hareketsiz kalmaktan kaçının.
  • Uzun süreli yolculuklarda sık sık hareket edin ve bol su için.
  • Sigara kullanımını bırakın.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin, aşırı kilo almaktan kaçının.
  • Bacaklarda oluşan herhangi bir ağrı veya şişlik durumunda hemen doktora başvurun.
  • Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği hareket ve egzersiz programlarına uyun.

Özetle, akciğerlerde pıhtı ciddi ve potansiyel olarak hayati tehlike arz eden bir durumdur. Erken teşhis ve uygun tedavi, bu durumun komplikasyonlarını en aza indirir ve yaşam kalitesini artırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Tomografisi Özellikleri ve Yorumlanması

Akciğer Tomografisi Özellikleri ve Yorumlanması

Koah Hastalığı 2 Evrede Hastanın Durumu

Koah Hastalığı 2 Evrede Hastanın Durumu

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Su Toplaması

Akciğer Su Toplaması

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi