Akciğer Kanseri Kemoterapi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Kemoterapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer kanseri kemoterapi; Her kanser hastalığında olduğu gibi akciğer kanseri hastalığında da kemoterapinin önemi çok büyüktür. Genç yaşlarda yakalanılan kanser hastalıklarının hepsinde kemoterapi uygulanması gerekmektedir. Nedeni de yaşı genç olan kişilerin hormonları aktif olarak çalıştığından kanserin yayılma oranı yükselir. O yüzdende bu tip hastalarda kemoterapinin önemi büyüktür. Akciğer kanser tedavisinde uygulanan yöntemlerin hepsi geçmiş on yılın tecrübeleri ile kesinleştirilen tedavi yöntemleridir. Kanser hastalıklarında uygulanan tedavilerin çoğunluğu standart tedavilerdir.

Akciğer kanseri kemoterapisinde üç farklı verilme yöntemi vardır. Kemoterapi uygulanacak hastaların önceden belirli laboratuvar tahlillerinden geçirilmesi gerekir. Bu tahliller yapılmadan kemoterapi hastaya asla uygulanmamalıdır. Hekimler hastaya uygulanacak olan kemoterapi için hastada birçok değerin belirlenmesini ister. En basiti bağışıklık sisteminin gücü, kan seviyesi, şeker, kolesterol, tansiyon, kalp ve benzeri testlerin mutlaka yapılması gerekir.


Kemoterapinin uygulanma yöntemleri nelerdir?

  • Kemoterapi ilaçlarının ağız yolu alınması,
  • Kalçadan alınması,
  • Damar içine verilmek suretiyle alınması, şeklinde cildin üzerine veya altına doğrudan bazı organlar ve dokulara zerk edilerek çeşitli yöntemler ile uygulanır.

Akciğer kanseri kemoterapi uygulanması


Kemoterapi ilaçlarının uygulama sıklığı ve toplam ilaç uygulama süresi hastalığın ve uygulanan ilaçların özelliğine, tedavinin yapılış amacına ve tedaviye verilen yanıta bağlı olarak, medikal onkoloğun vereceği karar doğrultusunda belirlenir. Kemoterapi ilaçları her gün uygulanabileceği gibi birkaç gün üst üste veya haftada bir hatta ayda bir şeklinde uygulanır. Kemoterapi tedavi yönteminde istirahat ve tedavi işlemi arasında geçen süreye 1 kür denilmektedir. Çoğu kanser türünde uygulanacak kür adeti belli iken, bazılarında da belli değildir. Hastanın ve hastalığın gidişine göre değişiklik gösterir. Akciğer kanseri kemoterapisi de ne kadar kür süreceği belli olmayan hastalıklardandır.

Akciğer kanseri tedavisinde hastalığın evresi, tümörün tipi ve hastanın genel tıbbi yapısına göre bir değerlendirme sonucunda dört farklı yöntem belirlenir. Akciğer kanseri hastalığı iki gruba ayrılır birisi küçük hücreli dışı akciğer kanseri diğeri ise küçük hücreli akciğer kanseridir. Ortalama olarak akciğer kanseri hastalarında kemoterapi dört evreye ayrılarak planlaması yapılır. Birinci ve ikinci evre hastalığı erken evrelerdir. Bu evrelerde hastanın genel tıbbi yapısı ve akciğerlerinin kapasitesi yeterli oranda ise hastanın öncelikle tümörünün ameliyatla alınması ve seçilerek tedavi edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında patolojiden gelen bilgi doğrultusunda hastalara ilaveten kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Ameliyatlar sonrası uygulanan kemoterapilere adjuvan kemoterapi denir. Bu nedenle de yirmi bir günde bir uygulanan dört kür kemoterapi verilir. Hastalığın dördüncü evresi olarak bilinen evre metastaz evresidir. Yani hastalık artık ya akciğere ya da kalbe kadar ulaşmış ve sarmalamıştır. Dokulara, zara hatta organlara bile yayılmıştır. Bu evrede başlıca tedavi yöntemi direk kemoterapidir. Diğer yöntemlerin hepsi zorunlu hallerde yardımcı olabilecek durumlarda kullanılır. Hastada sağ kalım üzerinde önemli etkisi olabilecek tek yöntem kemoterapidir.

Akciğer kanseri kemoterapi, her türlü durumda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Amaç hastayı ya tamamen iyileştirmek ya da yaşam süresini uzatmaktır.

Akciğer Kanseri Kemoterapi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri

Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi