Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri
12 Temmuz 2024

Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri

Akciğer Nakli

Akciğer nakli, hastalıklı akciğerlerin alınıp, beyin ölümü gerçekleşmiş donörlerden alınan sağlıklı akciğerlerin hastalara nakledilmesi işlemidir. Bu süreç oldukça karmaşık ve uzun süren bir prosedür olup, uygun donörlerin bulunmasının zorluğu nedeniyle son derece değerlidir. Bu nedenle, akciğer nakilleri genellikle yaşam şansı kalmamış, ameliyatın gerektirdiği zorluklara katlanabilecek ve iyileşme sürecindeki sıkıntıları aşabilecek hastalara yapılmaktadır.

Akciğer nakli tek veya çift akciğer nakli olarak uygulanabilir. Tek akciğer nakli ameliyatı genellikle 4-8 saat sürerken, çift akciğer nakli 6-12 saat arasında sürebilir. Bu tür nakillerle ilgili karar, doktorun yapacağı detaylı araştırmalar ve tetkikler sonucunda verilecektir. Nakil yapılacak hastayla yapılacak ön görüşme sonrasında, kalp ve akciğerlerle ilgili testler, kemik ölçümleri, egzersiz kapasitesi ve laboratuvar testleri yapılır. Gerekli şartlara sahip olan hastalara nakil uygulanabilir.

Nakil sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmazsa hastalar genellikle 1-3 hafta içinde taburcu edilebilmektedir. Hastalar taburcu edildikten sonra 90 gün boyunca sıkça doktorlarını ziyaret etmelidirler. 90 günden sonra her şeyin normal olması durumunda bu ziyaretler daha seyrek hale gelebilir.

Akciğer Nakli Hangi Hastalar İçin Uygundur?

 • Nakil yapabilmek için hastanın bu işleme ihtiyacı olan bir hastalığının bulunması gerekir.
 • Yapılan tıbbi tedavilere cevap vermeyen, ciddi şekilde ilerleyen hastalıklar için uygulanabilir.
 • Yapılacak nakil sonrasında, riskler kabul edilmelidir.
 • Yapılacak tedavinin sonuçlarına fiziksel olarak katlanabilecek olan hastalara uygulanır.
 • Sigara ve alkol kullanmıyor, gereksiz ilaçlar almıyorsanız.
 • Yapılacak müdahale ile kötüye gidecek önemli bir rahatsızlığınız yoksa uygulanabilir.
 • Günlük aktiviteleriniz ve yaşam kaliteniz kısıtlanmışsa uygulanabilir.
 • Sınırlanmış hayat beklentileri olan hastalara uygulanabilir.
 • Ayaktan rehabilitasyon potansiyeli yüksek olan hastalara uygulanabilir.
 • Hastanın kabul edilir beslenme koşulları varsa uygulanabilir.
 • Hastaların yeterli psikososyal profilinin bulunması ve emosyonel desteğinin olması halinde uygulanabilir.

Akciğer Naklinin Faydaları Nelerdir?

Akciğer nakli ile hayat kalitesi önemli ölçüde iyileşmekte ve yaşam beklentisi yükselmektedir. Nakil sonrasında hastanın ne kadar yaşayacağını tahmin etmek zor olsa da, nakil sonrası ilk iki yıl oldukça kritik bir dönemdir. Bu sürede vücut tarafından organın reddi, cerrahi komplikasyonlar ve enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Hastalar ilk yılı atlattıklarında, üç yıl ve daha uzun süre yaşayabilirler. 15 yıldan uzun yaşayan nakil yapılmış hastalar bulunmaktadır.

Akciğer Naklinde Yaşanabilecek Riskler Nelerdir?

Organın Reddedilmesi: Yapılan nakil sonunda vücuda yabancı olan akciğerler, bağışıklık sistemi tarafından yok edilmeye çalışılacaktır. Bu nedenle, bu süreçte akciğerlerin zarar görmemesi için bağışıklık sisteminin baskılanması gerekir. Vücudun baskılayıcı tedaviyi kırması durumunda, bunun kontrol altına alınması ve yeni ilaçların kullanılması gerekebilir. Nakilden sonraki en riskli dönem üç aylık süreçtir. Organın reddedilmesi ateş, grip benzeri belirtiler, titreme, ağrı ve nefes darlığı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu bulgular olmasa da hastalar düzenli kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda ret sessiz bir şekilde gelişebilir. Bunu tespit etmek için bronkoskopi ile hava yoluna girilerek biyopsiler yapılmalıdır.

Enfeksiyon: Tedavide bağışıklık sistemi baskılandığından, vücut korumasız kalacaktır. Vücuda girecek bakteri ve virüslerle mücadele edilemediğinden, enfeksiyonlara açık hale gelinir. Bu nedenle hastaların bu konuda duyarlı olması ve belirtileri iyi takip etmesi önemlidir. Alınacak tedbirlere uyulmalı ve belirtiler olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Diğer Komplikasyonlar: Hastalarda yeni akciğerin uzun dönem problemleri, ilaç verilen yerlerin sorunları ve diğer kanser türlerinin oluşumu gibi sorunlar gelişebilir. Nakil öncesinde ve sonrasında bu durumlar araştırılmalıdır.

Akciğer Nakline Kabul Edilen Hastalara Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Hastalar öncelikle nakil için bekleme listesine dahil edilirler. Ardından hastalara olağan testler yapılır. Yapılacak nakil sonrasında fiziki gücünüzü koruyabilmeniz ya da kazanabilmeniz için sağlıklı bir rejim programına alınacaksınız. Bu programda sigara ve alkolden uzak bir yaşam tarzı benimsenir. Sosyal servis ile iletişime geçilerek tüm detaylar hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Hem hastaya hem de aile fertlerine danışmanlık hizmeti verilecektir. Hasta için uygun bir donör çıktığında, hızlı bir şekilde nakil merkezine ulaşmanız konusunda bilgilendirileceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Turbay

21 Mayıs 2024 Salı

İyi günler. Akciğer naklini gerçekleştirirken öncelikli olarak neye dikkat edilir. Bu işin riskleri var bizi aydınlatabilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İyi günler Turbay, akciğer naklinde öncelikli olarak alıcı ve vericinin doku uyumuna dikkat edilir. Bunun yanı sıra enfeksiyon riskleri, organ reddi ve ameliyat komplikasyonları gibi riskler de bulunur. Ameliyat sonrasında hastanın yakından takip edilmesi ve gerekli ilaçları kullanması önemlidir. Umarım sorularınızı yanıtlayabilmişimdir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi