Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer nodül, insanlarda çok ciddi problemleri teşkil eden bir durumdur. İlk zamanlarda herhangi bir belirti göstermese bile ilerlemesi durumunda birçok belirti göstererek insanlarda önemli rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Özellikle birçok hastalığın başlamasının nedeni olan tütün ve tütün ürünlerini kullanan insanlarda akciğerde oluşan nodüller çok daha ağır etkiler gösterir. Akciğer nodül, insanlarda akciğere yerleşerek yaklaşık olarak 4 cm'den daha küçük olan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle akciğerde oluşan enfeksiyonlar sonrasındaki kalıntılardan meydana gelir ve bir diğer adıyla akciğer tümörü olarak bilinir. Bu nodüller bazen yayılabilmektedir. Yayılan akciğer nodülleri, direk olarak kötü huylu tümör olarak değerlendirilir. Bu nödüller bir nevi akciğerde oluşan lekelenmeler olarak da bilinebilir. Akciğer nodül, birçok farkı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle oluşan akciğer tümörlerini tek bir nedene bağlamak yanlış olacaktır. Bunun yanı sıra akciğerde görülen bir nodül için bazı durumlar dikkate alınarak tıbbi olarak değerlendirilmektedir. Bunlar;

Hastanın yaşı: Genellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelerek ortaya çıkan bu rahatsızlık, direk olarak yaşla bağlantılıdır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan akciğer nodülleri, tamamen yaşa bağlı olarak değerlendirilir.

Sigara kullanımı: Akciğer nodül sorunu olan insanlarda doktorlar direk olarak hastaya sigara içip içmediğini sormaktadır. Çünkü akciğerlerde enfeksiyon oluşmasına ve buna bağlı olarak nodülün ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken sigaradır.

Daha önce geçirilmiş hastalıklar: İnsanlarda geçirilmiş olan bazı enfeksiyonlu solunum hastalıkları, iyileştikten bir süre sonra akciğer nodül problemine neden olmaktadır. Bu durum bir nevi geçirilmiş olan hastalığın kalıntısıdır.

Genetik durumlar: Akciğer nodül rahatsızlığının değerlendirilmesinde dikkate alınan en önemli durum kişinin ailesi içerisinde böyle bir durumun yaşanıp yaşanmadığıdır. Eğer bu durum kişide genetikse bu duruma göre tedaviler yapılmaya devam edilir.

İğne biyopsisi: Akciğer nodül problemi olan insanlarda bu nodülün değerlendirilmesinde direk olarak hasta üzerinde yapılan akciğer nodül iğne biyopsisi yapılır. Bu biyopsi sonucuna göre insanlarda meydana gelen problemler.


Akciğer nodül görülme sıklığı nedir?


Dünyanın diğer ülkelerinde yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde sekiz ile yüzde elli birinde akciğer nodül sorunu olmaktadır. Özellikle sigara içen insanlarda bu durum iki kat daha fazla görülür. Bu hastaların yüzde on beşi üzerinde oluşmuş olan akciğer nodülü kanserli olurken geriye kalan diğer insanlarda kanser ortaya çıkmadan önce gerekli olan tedaviler yapılır. Bu durum için asıl dikkat edilmesi gereken durum akciğerdeki basit bir nodülün hastanın ve ailesinin şüpheli bir yaşam geçirmesi ya da akciğerdeki nodülün tam olarak bir kanser olmasıdır. Bu durumların nodülün görüldüğü insanlarda çok daha fazla dikkat edilmesi gerekir.


Akciğer nodül iyi huylu olduğu nasıl anlaşılır?

  • 30 yaşından daha genç olan hastalarda nodüller genellikle iyi huyludur. Bu nedenle yapılacak olan teşhis yöntemlerinde daha basit yöntemler kullanılır.
  • 4 mm'den daha küçük olan nodüller kötü huylu değildir. Öyle ki bu nodüller daha da sorun olmadan önce ortadan tedavi edilerek kaldırılır.
  • Eğer nodülün görüldüğü kişinin ailesinde herhangi bir kişide akciğer kanseri ve benzer bir hastalık yoksa akciğer nodül iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir.
  • Hasta eğer daha önceden herhangi bir başka kanser geçirmemişse bu durumlarda da akciğerde oluşmuş olan nodülün kötü huylu olma ihtimali düşüktür. Eğer kişi herhangi bir hastalık kanser hastalığı geçirmişse bu durumu doktoruna söylemelidir.
  • Son olarak oluşmuş olan nodül içerinde herhangi bir kireçlenme varsa bu durumda da mevcut olan nodülün iyi huylu olduğu anlaşılabilir.

Akciğer Nodül Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sigaranın Akciğere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sigaranın Akciğere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Zarı

Akciğer Zarı

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede