Akciğer Kanseri Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri nefes darlığı, kanser belirtileri arasında yer almaktadır. Akciğer kanseri oldukça ciddi bir hastalıktır. Kanser türleri arasında en tehlikeli olan türlerden biridir. Çoğu zaman akciğer kanseri nefes darlığı ve öksürük ile kendini göstermektedir. Akciğer kanserinde kişinin nefes darlığı çekmesine sebep olan unsur akciğerin kanser nedeni ile su toplamasıdır. Akciğer kanseri nefes darlığı genellikle kanserin son evrelerinde karşılaşılan bir durumdur. Nefes darlığı sebebi akciğer kanseri olan kişide yaşanan plörezidir. Plörezi akciğerde su toplamasına denmektedir. Kişide 2 akciğer zarı bulunmaktadır. Biri akciğer dış yüzünü diğeri ise akciğerin iç yüzünü saran zarlar akciğer sıvısını üretmektedir. İki akciğer zarının arasında var olan potansiyel boşlukta su birikmesi kişide nefes darlığı ve öksürük oluşmasına neden olmaktadır. Bir diğer neden ise kanserin son evrelerde nefes borusuna sıçramasıdır. Akciğer kanseri 4. Evredeyken yaşanan nefes darlıkları kişinin diğer organlara kanserli hücrelerin yayıldığı anlamı taşımaktadır. Akciğer kanseri nefes darlığı yaşanması kişiyi yatağa mahkûm eden ve onu güçsüz bırakan bir durumdur. Akciğer kanseri nefes darlığı gözlemlenen kişilerde kuru öksürük nefes darlığına eşlik edebilir. Plörezi oranının yükselmesi kuru öksürükleri de tetiklemektedir. Akciğer kanseri nefes darlığı oluşmaya başladığında yaşam süresi kısalmaktadır. Alınan kemoterapi ve radyo terapi alan hastada kusma, öksürük, nefes darlığı, vücudunda oluşan eklem ağrıları, vücutta acı hissetmek durumları oluşmaktadır. Akciğer kanseri nefes darlığı çeken kişilerin odaları devamlı temiz hava alması için havalandırılmalıdır. Rutubetten ve havasızlıktan hasta uzak tutulmalıdır.


Akciğer kanseri nefes darlığı belirtileri nelerdir?

  • Kişide aşırı kilo kaybı
  • Kişi vücudunda ağrıların fazlaca oluşması
  • Nefes almada güçlük yaşanması
  • Devamlı öksürük oluşması sayılabilir.

Akciğer kanseri nefes darlığı neden olur?

  • Akciğer kanserinde nefes darlığına sebep olan unsurlardan birincisi akciğer kanseri hastalığının sebep olduğu akciğerde sıvı birikmesidir. Akciğeri içten ve dıştan saran 2 akciğer zarı yani diğer adı ile plevra arasında kalan boşluğa sıvı birikmesidir. 2 zar arasındaki boşluğa sıvı birikmesi akciğer kanseri olan kişide nefes darlığına sebep olmaktadır.
  • Akciğer kanserinin yutak ve nefes borusuna yayılmasıdır. Kanserli hücrelerin nefes borusuna yayılması nefes borusunda hasara neden olduğu için bu organların işlevini bozmaktadır. Bu neden kişide nefes darlığı yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Bir diğer neden ise akciğer kanserinin tüm organlara yayılmasıdır. Vücut bir bütündür ve organlar düzen içinde çalışmaktadır. Akciğer kanserinin vücut içindeki organlara yayılması tüm organların işlevini yavaş yavaş sonlandırmaktadır. Bu durum akciğer kanseri olan kişiye büyük acılar yaşatmakta ve doğal olarak solunum sıkıntılarına da neden olmaktadır. Vücudun yorgunluk ve bitkinlik veren, ağrılı bir hastalığa maruz kalması ve fonksiyonlarını kaybetmesi kişide nefes darlığına sebep olan unsurlar arasındadır.
Akciğer kanseri nefes darlığı tedavisi: Akciğer kanseri nefes darlığı aşamasına gelindiğinde tedavisi artık mümkün değildir. Yapılan kemoterapi ve radyoterapiyi kanserli hücreleri yok etmesi umuduyla uygulanmaktadır. Fakat yutak borusuna yayılacak kadar ilerlemiş akciğer kanserinde çoğu zaman olumlu sonuçlar alınamaz.

Akciğer Kanseri Nefes Darlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanserinin Kemiklere Sıçraması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinin Kemiklere Sıçraması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede