Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer ameliyatı, bazı akciğer hastalıklarının tedavisi amacıyla yapılır. Bu ameliyatlar iki türlü yapılabilir. Bunlardan biri torakoskopi yani kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar, diğeri ise torakotomi yani açık ameliyatlardır. Hastanın durumuna ve hastalığın türüne göre en uygun ameliyat şekline karar verilmektedir. Akciğerlerdeki hastalıkların tedavisi en iyi şekilde ameliyatla yapılır. Ameliyatlar yapılan tetkiklerde ortaya çıkan bulguların araştırılması, sebeplerinin ortaya çıkarılması için yapılabildiği gibi, akciğerlerin bir kısmının ya da tamamının alınabilmesi için yapılabilir. Akciğerler göğüs kafesinin sağ ve sol tarafında yer alan loblara ayrılmış bir organdır. Sol akciğerde iki adet lob, sağ akciğerde üç adet lob bulunmaktadır. Alınan nefes, nefes borusu ve dallarının yardımıyla akciğerlere gider. Plevra boşluğu göğüs kafesi ve akciğerler arasında kalan boş olan bölümdür.


Akciğer ameliyatı türleri nedir?

  • Torakoskopi (Kapalı yöntem): bu ameliyat şekli açık cerrahi yönteme göre göre daha avantajlıdır. Açık cerrahiyi kaldıramayacak olan hastalarda ve solunum rezervi düşük olan hastalarda tercih edilmektedir. Ameliyatta plevra boşluğunun incelenmesi için, torakoskopi adında özel bir aygıt kullanılır. Bu cihaz plevra boşluğunun aydınlatılmasını ve incelenmesini sağlayan, optik sisteme sahip olan metal bir borudur. Çoğunlukla iki kaburga arasına yapılan keşiden, göğüs boşluğuna sokulur. Plevrada olabilecek yapışıklıkların giderilmesinde, akciğerlerin etrafında su toplanmasında veya histolojik muayenede kullanılmak için doku almakta kullanılabilir. Ameliyatta başarılı olunmazsa, kapalı ameliyata dönüş yapılabilir. Ameliyat sonrasında ateş, nefes darlığı, göğüste ağrı gibi komplikasyonlar görülebilir.
  • Torakotomi (Açık yöntem): bu yöntemde göğüste büyük bir kesi açılır. Ameliyatta akciğer direkt görülebilir. Bu yöntem ile akciğerlerin bir kısmı ya da tamamı alınabilir. Genel anestezi uygulanarak yapılan ameliyatlarda, bazı hallerde epidural anestezi uygulanabilir. Anestezinin ardından hasta yan yatırılarak, kürek kemiğinin altından bir kesik atılır. Buradan kaburga kemiklerinin arasından, akciğerlere ulaşılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon, akciğerlerde ya da bacaklarda kan pıhtılaşması, akciğerlerden hava sızması gibi komplikasyonlar görülebilir.

Akciğer ameliyatının sebepleri nedir?

  • Akciğerde kitle olması halinde: Akciğerlerde bir kitle saptanması halinde, bu kitlenin kanser olup olmadığını tespit etmek için, akciğer biyopsisi yapılır. Kitlenin kanser olduğu tespit edilirse, ameliyat öncesinde boyutları, yerleşim yeri ve akciğerlerdeki yaygınlığı tespit edilmesi gerekir. Akciğerlerin bir kısmının ya da hepsinin alınmasına rezeksiyon denir.
  • Akciğer sönmesi durumunda: Akciğerlerin bir bölümünde oluşan incelme dolayısıyla göğsün içine hava sızdırması, bunun sonucunda ise akciğerlerin fonksiyonunu yitirmesi bu yüzden yani balon gibi sönmesi durumunda cerrahiye başvurulur. Uygulanan tedavide göğsün içine bir tüp yerleştirerek, ciğerler yeniden şişirilmeye çalışılır. Bu şekilde düzelmeyen akciğerler, yeniden ameliyat edilerek oluşan delik onarılır. Böylece problemin tekrarı önlenmiş olur.
  • Cerrahi gerektiren diğer sorunlar: Akciğerlerin etrafında toplanan su, akciğerlerde enfeksiyona sebep olabileceği gibi, bazı hallerde kanser yayılmasına sebep olabilir. Göğsün içerisine yerleştirilen tüplerle biriken su boşaltılır. Tekrarını önlemek ya da tam olarak suyu boşaltabilmek için, ameliyat yapılması gerekebilir.

Akciğer Ameliyatı Yorumları

soru

Erserim

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Bildiğim kadarıyla akciğerlerde ameliyatlar çok büyük müdahale edilemiyormuş. Aşağıdaki yöntemler ülkemizde de yapılabiliyor mu? Birde akciğerler içerisindeki keseciklerin arasında nasıl ameliyat yapılıyor. Dikiş atmak mümkün oluyor mu

Cevap yaz
cevap

Selmi

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Ülkemizde akciğer ameliyatları için kullanılan malzemelerin hepsi tam olarak olmasada var.Tedaviyi ülkemizde de yapabilirsiniz.Evet ak ciğere dikiş atılabilir anca normal dikiş değil özel aletlerle yapılır.

cevap

Mülteka

19 Ağustos 2018 Pazar

İnsanlarda meydana gelen akciğer rahatsızlığında büyük cerrahi operasyonlar yapılamasa bile endoskopi cihazları ile akciğerin bazı noktalarına kadar ulaşılabilmektedir. Akciğer üzerine farklı tür dikişler uygulanabilmektedir. Ancak diğer organlardaki gibi kolay olan bir işlem değildir. Bu durum aletlerle yapılmaktadır. Bunun için başta kamera ile akciğere girilmelidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Koah Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Koah Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Veremi

Akciğer Veremi

Güncel

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm